Notice: Undefined offset: 0 in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-includes\capabilities.php on line 1106

Medya Okulu’nda ilk ders


Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

6 hafta sürecek olan Medya Okulu’ndaki ilk dersime bugün (31 Mart 2012) katıldım. 

Salih Memecan

6 hafta sürecek olan eğitimlerin ilk dersine başlamadan önce Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergüler, eğitimler ve Medya Derneği hakkında bilgi verdi. Sonrasında Medya Derneği Başkanı Salih Memecan söz aldı. “Medya ve gazetecilik” hakkında konuşan Memecan, kurşun matbaadan, İpad’e uzanan deneyimlerini paylaştı. Salih Memecan, “İşinizi daha iyi nasıl yaparsınız ona bakın. Bugün burada öğrendiğiniz bilgiyi 40 yıl sonra kullanamayacaksınız. Bu nedenle teknolojiyi çok yakından takip etmelisiniz” şeklinde konuştu.  Konuşmasında en çok hoşuma giden cümle “Yazar tek başına bir marka olmalıdır” oldu. Daha önce Zirve Üniversitesi öğrencilerine verdiği konferansta dinlediğim Memecan’ın bu cümlesini daha çok beğendim. “Tek başına marka olmak…” Benim de söylemek istediğim tam da böyle birşey.

Sıra geldi derslere. İlk dersimiz “Gazeteciliğe giriş”. Hocamız Sabah Gazetesi’nden Hasan Bülent Kahraman. “Gazetecilik nedir, gazetecinin sorumlulukları nelerdir, mesleğin temel tanımı ve görevlerine giriş” konuları hakkında konuşan Kahraman, tarihe baktığınızda gazeteciliği başlatanların aydınlar olduğunu söyledi. Belli bir etik anlayışıyla hareket etmeyen gazeteler olduğunu, gazete çeşitlerini ve kağıda basılı gazetelerin son dönemini yaşadığını belirtti. Kahraman’a göre “Gazete bir toplumun kendi yüzüne tuttuğu ayna”.

Hasan Bülent Kahrama

Peki gazeteler taraf olmalı mıdır?

İşte bu konuda Kahraman, “Gazeteler taraf olabilir, taraf olmak eleştirel olmayı engellemez. Gazetenin taraf olup olmaması değil, eleştirel olup olmaması önemlidir. Eleştirel olmak, etik olmak demektir” diye düşünüyor.

Herkesin sık sık yinelediği “Kağıt gazeteler bitecek, gazetecilikte bitecek” konusunda Kahraman, kağıt gazetelerinin son dönemleri olduğunu kabul ediyor ama gazeteciliğin biteceğini düşünmüyor. Çünkü O’na göre “gazetecilik” temel meslek. Hatta muhalifler oldukça gazeteciliğin devam edeceğini dile getirdi.

****

 

İkinci dersimiz “Haber yazma teknikleri”. Hocamız, Radikal Gazetesi’nden Eyüp Can Sağlık.

“Gazetecilikte haber yazarken illa bu şekilde yazın demek mumkun değil” diyerek hızlı bir giriş yapan Eyup Can Sağlık, bir olaya inanıyorsanız kimleri, nasıl etkilediğini yazarken 5N1K’ya cevap vermiş olacaksınız” dedi.

Eyüp Can Sağlık

Can, habere yumuşak giriş nasıl yapılır, öyküsel giriş nasıl yapılır örneklerle anlattı. Haberde dikkat edilmesi gerekilen bir başka konu için “hiyerarşik yapıda haberler” örneğini verdi. Eyup Can’ın şu cümlesi bana çok tanıdık geldi: “Hiyerarşik yapı haberciliğimizi esir almış durumda.Haberi yazarken rütbeye göre yazıyoruz.Bunu yapmayın. Resmi evrak yazmıyoruz. Duyguları en hızlı şekilde insanlara nasıl anlatacağımıza bakalım Haberin öznesi olmalı rütbeli kişiler olmamalı”. Haberi yazarken annemize,arkadaşınıza nasıl anlatıyorsanız öyle anlatmamız gerektiğini ve haberi okuyucuya hissettirmemiz gerektiğine dikkat çeken Can, “Kısa cümle yazmak dünyanın en zor işidir” dedi. “Okuma alışkanlığınız yoksa tüm teknikleri unutun,bu işi yapmayın” öğüdünde bulunmayı ihmal etmeyen Eyüp Can’ı dinlemek gerçekten çok keyifliydi. 45 dakika konuşması gerekirken süresini aşan Can’ı İletişim öğrencilerimizin dinlemesini çok isterdim. Hatta bu yüzden ders arasında hemen yanına giderek kendisinden video konferans sözü aldım. Radikal’in ilk tabloid boya geçtiği sıralar sıkça gazete hakkında yorumlarımı ilettiğim Can’ın beni tanıyacağı hiç aklıma gelmezdi. Evet, o zamanda maillerimi dikkate alarak cevap veriyor hatta köşesinde bahsediyordu ama uzun zamandır yazışmayınca unutulduğumu düşünmüştüm. Ne yalan söyleyeyim bu durum ayrıca hoşuma gitti.

twitter'da Eyüp Can TT oldu

Hasan Bülent Kahraman’ı, özellikle de Eyüp Can’ı dinlemek, yeni şeyler öğrenmek bana çok güzel bilgiler kattı. Öyle ki #medyaokulu twitter hashtag ile yazılanlar arasında en çok Eyüp Can ilgi görmüş olacak ki trend topic oldu.

Son dersimiz Todays Zaman’dan Yonca Poyraz’ın “Röportaj Teknikleri” idi. Fakat ben 18’de kalkacak olan uçağa yetişmek üzere çıkmak zorundaydım ve Yonca Poyraz’ı dinleyemedim. Bir sonraki haftalarda bu konuda daha dikkatli olacağım ve uçak saatini geç bir saate alacağım.

 

 

About Şeyda Elif GÜVEN