Notice: Undefined offset: 0 in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-includes\capabilities.php on line 1106

Sosyal medya ne melek ne şeytan


Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Medya Okulu’nda “Yazı işleri,adliye muhabirliği,spor muhabirliği, mobil teknoloji ve medya” bu haftanın dersleriydi. İlgi alanıma girdiğinden midir nedir en keyif aldığım ders, “mobil teknolojileri ve medya” oldu.

Şehir Üniversitesi Konferans Salonu

 

Medya Okulu’nun bu haftaki ilk dersini Posta Gazetesi’nden Betül Kabahasanoğlu anlattı.

Yazı işlerinin görevleri, sorumlulukları ve taşıması gereken özelliklere değinen Kabahasanoğlu, anlattıklarıyla twitter gündemine girmeyi başardı.

Yazı işlerini gazetenin kalbine benzeten Kabahasanoğlu, Yazı İşleri’nin gazetenin en zor şartlarda çalışan bölümü olduğunu dile getirdi. Nedenini Yazı İşleri’nin özelliklerinden anlayabiliyoruz aslında. Çünkü; dayanıklı, haber sezgisine sahip, yabancı dil bilen, (mümkünse birkaç dil bilen) iyi bir fotoğraf gözüne sahip, dil hakimiyeti olan kişiler Yazı İşleri’nde çalışacak gazetecilerin temel özellikleri arasında yer alıyor.

“Gazetecilikte en çok önemsediğim şey: Genel Kültür ve Dil Hakimiyeti” diyen Kabahasanoğlu, haberi başlığın ve fotoğrafın okuttuğunu dile getirdi.

BETÜL KABAHASANOĞLU

Peki ya haber nasıl olmalı?

Bunun için Betül Kabahasanoğlu,en doğru haberin “kısa,öz ve vurucu olmalı” şeklinde bilgi verirken çalışılan kuruma ve Genel Yayın Yönetmeni’ne göre bu durumun değişiklik arz edebileceğinide ekledi.

Dersin en vurucu kısmı “gazeteciliğin beklentiye göre şekillendiğini” söylenmesiydi.

****

BETÜL KABAHASANOĞLU TT OLDU

İkinci dersimiz “Adliye Muhabirliği” üzerineydi ve bu dersi Yeni Şafak Gazetesi’nden Önder Deligöz anlattı. Bir adliye muhabirinin dikkat etmesi gereken konulara değinen Deligöz, hukuki terimleri bilmeniz gerekiyor diyor. Bunu söyleyince aklıma bizim İletişim öğrencileri geldi. “Bizim ne işimiz var hukuk ile” diyerek yakınıyorlar. İşte size neden hukuk dersi almanız gerektiğinin nedeni. Kaldı ki sadece Hukuk’a Giriş dersi alıyorlar. Adliye muhabirinin özellikleri arasında kurumlar ve kişilerin kimler olduğuna dikkat edilmesi gerektiği, özelliklede şüpheli ve sanık arasındaki farkı iyi bilmek gerektiği var. “Çok basit ama temel kavramlar ama insanların hayatına etki edebilecek kavramlar” diye konuşan Deligöz insani hassasiyetlere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Adliye muhabirinin en sık ikilemde kaldığı konu için çetrefilli konularda gazetecinin refleksiyle mi yoksa insani hassasiyetiyle mi yaklaşması gerektiği olduğunu belirten Deligöz, bu gibi durumlarda herşeyin muhabirin insiyatifine kaldığını söyledi.

Dersin en güzel sözü: “Flaş haber yapmak insani hassasiyetlerden daha önemli değildir. İnsan olmak bir hafta haberinizin konuşulmasından daha önemlidir”.

****

SAVAŞ ÇORLU

Fotomaç Gazetesi’nden Savaş Çorlu’dan aldığımız spor muhabirliği dersinde spor haberlerinde kopyala-yapıştır haberciliğin fazla olduğunu, habere yorum yapmak gerektiğini öğrendik. “İyi haber yazmak kadar haberi kovalamakta önemli. İdmanlara gittiğinizde manşetlik haber çıkarabilirsiniz. Sonuçta bir spor kulubü başkanı, transfer görüşmesi için gelmiş olabilir” şeklinde konuşan Çorlu, röportaj yaparkende soruya bağlı kalmak yerine söylenilenden pas almak gerektiğini söyledi.

Dersin en güzel sözü: “Futbol, Spor’un çıplak kadınıdır. Türkiye’de spor algısı futbolun dışına çıkmalı ama ne yazık ki sponsorların belirlediği bir alan olduğu için çıkması zor. Sponsoru olan takımların haberleri daha çok çıkıyor.”

****

TWİTTER'DA DENİZ ERGÜLER TT OLDU

Son dersimiz Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergüler ile oldu. Mobil Teknolojileri ve Medya üzerine yapılan ders bugün keyif aldığım tek dersti diyebilirim. Keyif almamda en büyük etken ilgi alanıma girmesiydi. Sonuçta ne adliye muhabirliği nede spor muhabirliği bana pek çekici gelmedi diyebilirim.

Bizim çağın en büyük icadı internet diyerek derse başlayan Deniz Ergüler, herşeyi etkileyen internetin gazeteciliği de etkilediğini söylüyor. Tabi bunu söylerken sık sık dile getirilen “İnternet gazeteciliği öldürüyor” yorumuna değinmedende yapmıyor. Ergüler’e göre internet gazeteciliği öldürmüyor, geliştiriyor, değiştiriyor. “Sosyal medya ne melek ne şeytan. Nasıl kullanırsak öyle şekillenir” yorumunu yaparkende sosyal medyanın sadece magazin ve dış haberciliği öldürdüğü görüşünde.

“10 yaşında çocuğa gazete denince aklına ilk gelen şey ipad oluyor.Artık hitap ettiğimiz kitle böyle bir kitle” diyerek Betül Kabahasanoğlu’nun ve bu zamana kadar gelen tüm konukların sık sık dediği konuya geliyor: “Teknolojiye dair değişiklikleri takip etmeli ve uygulayabilmeli. Bakış açısı ve fark yaratmak önemli. “

“İletişimin gücü kurumların elinden çıktı bireylerin eline geçti. İnsanlar artık son dakika haberlerini twitter ‘dan alıyor” diye konuşan Ergüler ABD Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton’ın bile Kaddafi’nin öldürüldüğünü twitter’dan öğrendiğini hatırlattı.

Dersin en güzel sözü: Sosyal medya aslında sosyal bilim haline geldi.

Her hafta bir kişinin twitter gündemine girdiği Medya Okulu’nda bu hafta hem Betül Kabahasanoğlu hem de Deniz Ergüler gündeme geldi. TT olan Deniz Ergüler’in ilk tepkisi “Bu günleride görecek miydik” şeklindeydi. Bakalım haftaya hangi konular ve kimler TT olacak.

 

 

About Şeyda Elif GÜVEN