Aşkın bedeni yoktur

Aşkın bedeni olduğunu düşünen Hande Yener, sanatçıyım diye geçinme yavrum sen.

hande yener 2

Güya sanatçı olacak dediğimiz, gaf yapmakta üstlerine olmayan adamlara sanatçı kelimesi ağır geliyor. Sanatçı kelimesinin hakkını veremeyen Hande Yener’den bahsediyorum. Tek örnek Hande değil ama şuan bahsedeceğim kişi o.

Star Life’ı izliyorum. Ekranda Hande Yener var. Muhabirler soruyor ” aşk var mı Hande hanım” diye. Hande Yener ” sakat mıyım, körmüyüm neden olmasın” diye cevap veriyor.

O’nun sakat dediği insanlara biz “engelli” diyoruz. Bu bir.

Engellilere aşık olunmaz diye bir kural mı var, bu da iki.

İki engelli insan tanıyorum “aşkı” bilen. Hande Yener’in aşkta kusur olarak gördüğü özelliklere sahip. Birinin belinde diğerinin ayağında problemi var. İkiside dünya tatlısı insanlar. Onlar aşkta engel olmayacağını ispatlamak için şuan biraradalar. Aşık oldular ve şimdi mutlu bir evlilikleri var. Belki birgün çocuklarıda olur. Aşık olmak için engel olmadığını gösteren insanlar varken Hande Yener’in söylediği patavatsızlık değil de nedir? Hande, Emine ve Halil’i tanısa sözlerinin saçmalığının ya da düşünmeden konuşmanın hatasını anlar mı?

Engellilere “öteki insan” muamelesi yapmayı artık bırakın. Onlarda bizden biri. Vücudunun nasıl olduğu falan önemli değil. Önemli olan beyinleri, kalpleri, duygularıdır. Aşk bir duyguysa, engelli insanlarda da bu duygu vardır. Ne engelli insanlar aşık olamaz diyebiliriz, ne de engelli insana aşık olunmaz diyebiliriz. Hepimizin insan olduğunu ve aşkın sadece ENGELSİZLERE yakıştığını düşünmemek gerekir. Aşkın yaşı, dili,dini, bedeni yoktur.

About Şeyda Elif GÜVEN