Notice: Undefined offset: 0 in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-includes\capabilities.php on line 1106

Başucu kitabım: AŞK


Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

2009 Eylül ayında aldığım Elif Şafak’ın son kitabı olan Aşk için yazılmayan, çizilmeyen kalmadı. Kitabı iki gün de okuyup bitirdiğim halde o zamanlar fırsatım olmadı kitap hakkında ki düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya.

Peki, şimdi neden mi bahsediyorum bu kitaptan?

Okuması için arkadaşıma verdiğim kitap tekrar elime geçti ve sanki hiç okumamışım gibi kitabı tekrar okudum. Altını çizdiğim satırlar, aldığım notlar…

Bir kez daha anladım ki bu kitap baş ucu olmaya layık bir kitap. Daha da güzeli defalarca okunası kitaplardan oldu benim için. Başucunuzdan ayıramayacağınız ve dönem dönem sayfalarını karıştıracağını bu kitap da her defasında yeni şeyler öğreniyorsunuz. Çünkü her okuduğunuzda farklı ruh yapısına sahipsiniz. Mesela ben kitabı ilk okuduğum da aylardan Eylül ve ruh olarak çökmüş bir haldeydim. Altını çizdiğim satırlar da o dönemime binaen yazılmıştı adeta. Şimdi ki okumam da ise daha farklı yanlarını keşfettim.

Aşkı, hayatı, kendinizi tekrar tekrar tanıma fırsatını bulacağınızı düşündüğüm bu kitap ilk baskısını Mart 2009’da yaptı. İlk zamanlar pembe olan kapağa erkek okuyucular anti pati ile yaklaşarak pek okumak istemeyince onlara özel gri kapaklı baskı yapıldı. Eylül’de aldığım baskısı 183. Baskıdaydı ve eminim şu dönemlerde tekrar tekrar basılmıştır. Daha da çok okuyucuya ulaşacağını umut ettiğim kitabı sadece sağ görüşlü vatandaşlar değil sol görüşlüler de, ateistler de okudu.

Kitabın sonunda Şafak yararlandığı kaynakların listesini vermiş. Bu listeye baktığınız da ne kadar titiz bir çalışma yaptığını görebiliyorsunuz. Birçok kaynaktan aldığı bilgiyi bu kadar güzel harmanlayıp okuyucunun beğenisine sunan yazar sayesinde birçok insan aşkı ve Mevlana’yı tanımış oldu. Mevlana’nın yaşadığı dönem ile şuan ki dönemi öyle bir noktada buluşmuş ki, bu buluşma kitabın ilk satırından itibaren büyü bulutu içerisine alıyor sizi.

“Ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin” derken kaderi özetliyor aslında Şafak.

Aziz, Mevlana, Şems, Ella ve kırk kural…

40 kural tasavvuf felsefesinden beslense de tamamen Elif Şafak´ın hayalgücünün ürünü. İşte size okunası ve başucuna konulası bir kitap. Doğan Kitap’tan çıkan Aşk ile Elif Şafak’ın cümlelerine aşık olabilirsiniz. Her kitabında yeni bir Elif Şafak, her köşe yazısın da doyumsuz yazılar okuyabildiğim yazar için ön yargısı olanlar bu yargılarını bir kenara bırakıp yazarı keşfetmeli derim.

Altını çizdiğim satırlardan;

“İnsanoğlu anlayamadığını kötülemeye meyilli.”

“Mazi bir girdaptır. Fark ettirmeden içine çeker. Halbu ki sana lazım olan bir tek şuandır. Şuanın hakikatini yaşamaktır aslolan.

“ Şayet “aşktan önce” ve “aşktan sonra” aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir”.

About Şeyda Elif GÜVEN