“Sanatın filizlendiği şehir Adana”

Adana Devlet Tiyatrosunda yeni göreve başlayan Fırat Demirağ, Devlet tiyatrosunun yerinin nerede olduğunu bilmeyenlerin olmasından yakınırken iğneyi önce kendilerine batırıp “kan kaybetmişiz” diye öz eleştiri yapmakla kalmayıp, şehirle kucaklaşmak için hem yeni haberleşme yöntemleri ile hem de dolu dolu bir sezon ile Adanalıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Kara kukla tekniği ve sinema dilinin de kullanılarak kukla sanatına iyi bir örnek olan Özen Rodop’un yazdığı ve Bohaçhan Sözmen’in yönettiği “Papağan Kaçtı” oyunu Adana Devlet Tiyatrosu Hacı Ömer Sabancı Sahnesinde 3 Ekim’de çocuklara “merhaba” diyecek. Perdelerini 3 Ekim’de açmaya hazırlanan Devlet Tiyatrosu oyuncuları 17 Ağustos’tan bu yana gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor. Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak yeni atanan Fırat Demirağ, “Bankamatikler gibi 7/24 çalışıyoruz. Onlar bile arada bir arızalanabilir ama bizde bu olmamalı. Çünkü her sanatçımıza en az 3 oyun düşüyor. Bunun için de özel hayatımızı bir kenara bıraktık” diye konuşurken, Adana’dan beklentisi için “Adana emeğimizin farkına varacak, alkışını esirgemeyecek” dedi.

 

YILMAZ GÜNEY ESERİ DE SAHNELENECEK

İnsanüstü bir gayretle çalışan Adana Devlet Tiyatrosu sanatçıları yeni sezonda Aziz Nesin’in yazdığı, Ali Düşenkalkar’ın yönettiği “Yaşar Ne Yaşar, Ne Yaşamaz”, Gülriz Sururi’nin kendi yazıp yönettiği “Kısmet” adlı oyununun yanı sıra Dünya tiyatro tarihinde çok önemli yere sahip olan “Sofoklesin Antigonesi” adlı B.Brecht ‘in yazdığı oyun yeni sezonda Adanalı ile buluşacak. Demirağ, bir yetişkin bir de çocuk oyununun daha hazırlandığını ve yakında ismini açıklayacaklarını dile getirirken, Yılmaz Güney’in “Boynu Bükük Öldüler” adlı romanını tiyatroya uyarlayan Ali Berktay’ın oyununu da ikinci sezonda sahneleneceğinin de müjdesini verdi.

 

ŞEHİRLE KUCAKLAŞAN TİYATRO

Dolu dolu bir sezon geçirecek olan Adanalının etkinliklerden haberdar olması için ciddi çalışmalar yürüten Devlet Tiyatrosu, Büyükşehir’den de izin alarak şehrin belirli noktalarında ilan panolarında yer alacak, mesaj ağı ile oyunları takip etmek isteyenler düzenli olarak bilgilendirilecek ve aylık programların yer aldığı işlevsel ajanda benzerleri ile Adanalıyı haberdar edecek.

Adana’ya kendi isteği ile gelen Fırat Demirağ, tedaviden önce teşhisi koyduklarını ve Adana’dan öğrenecek çok şeyinin olduğunu dile getirirken, “Çukurova sanatın her dalının filizlendiği çok özel bir coğrafya. Bunu birinci plana oturtmalıyız. Adana artık adliye haberleri ile değil, kültürü ile konuşulmalı. Çünkü Çukurova çok özel bir yer. Özünü kaybetmemeli” dedi. Devlet tiyatrolarına yakışır oyunları seyircisi ile buluşturmayı hedefleyen Adana Devlet Tiyatrosu şehirden bağını koparıp unutulmak yerine yaptığı güzel işlerle hep Adanalıların gündeminde olmayı planlıyor.

Projeleri arasında en çok kendisini heyecanlandıran projenin Uluslar arası Tiyatro Festivali olduğundan da bahseden Demirağ, “ Adana Uluslar arası Tiyatro Festivali’ni Dünya’nın birçok ülkesi biliyor. Bu yıl 13 üncüsü düzenlenecek olan festival Dünya Tiyatro Günü olan 27 Mart’ta başlayacak ve bir ay boyunca dünyanın en seçkin oyunları, eserleri oynanacak” diye konuştu.

Tiyatro sevenlerden yetişkinler 8 lira, öğrenciler 5 lira ve çocuklar 3 lira ödeyerek Adana Devlet Tiyatrosu Hacı Ömer Sabancı Sahnesinde ki oyunları takip edebilirler.

 

*Refleks Gazetesi-2010

About Şeyda Elif GÜVEN