Notice: Undefined offset: 0 in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-includes\capabilities.php on line 1106

Kurbağa prense dönüşmüyor


Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Sancılı deneyimlerimden öğrendiğim bir gerçek var: yalnız yaşamak kırık dökük paramparça olup biriyle yaşamaktan çok daha iyidir.

Bu defa ” kadınsı” bir yazı yazmak istedim. Biraz benden, biraz sizden bir yazı olsun okurken kendinizi keşfedin, okurken kadınları keşfedin istedim. Aslında ne kadınlar erkekleri çözebildi, nede erkekler kadınları. Keşfe kadınlardan başlayalım istedim. Yazarken de aslında biraz tereddüt de etmedim desem yalan olmaz hani. İtiraflar kolay olmuyor. Hele de örnek hayatınızdan bir kesitse.

Size bir şey söylemek istiyorum; gerçek hayatta sadık atıyla ortalıkta dolaşarak ayağı camdan ayakkabıya uyacak mükemmel kızın peşine düşen şövalyelerle karşılaşmayı beklemeyin.

Neden mi?

Çok basit. Ortalıkta şövalyeler kalmadı. Hepsi masallarda ya da annemizin döneminde kaldı. Şimdi ne kadar becerikli olursanız olun, ne kadar başarılı olursanız olun hiç bir şey ifade etmiyor diyebilirim.

Kurbağalar sadece kurbağalar. Hiç biri yakışıklı prense dönüşmüyor. Dönüşse bile bir yere kadar sonra kötü kalpli büyücüden farksız oluyorlar. Kimse size annenizin babanızın davrandığı gibi davranmıyor. Kimse size acımıyor.

HER KADIN MUTLU OLMAYI HAKEDER

Bir yanımız kadın olarak değerimizin üç hususa bağlı olduğunu düşünürken diğer yanımız başarılı iş kadınlarına gıptayla bakıyor. Nedir bu üç husus? Güzelliğimiz, yemek pişirme konusunda ki becerimiz ve çocuk sahibi olma yetimiz. Tüm bunlara rağmen unuttuğumuz bir şey var o da “eş bulmak için garantili bir formül yok.” Eş kelimesi ile sınırlandırmamak lazım aslında. Doğru insanı bulmak için garanti yok diyerek cümleyi değiştirmekte fayda var.

Sancılı deneyimlerimden öğrendiğim bir gerçek var: yalnız yaşamak kırık dökük paramparça olup biriyle yaşamaktan çok daha iyidir. Yanınızda bir erkek olsun ya da olmasın, yemek yapmayı bilin yada yumurta kırmayı bile bilmeyin, her kadın kendi kimliği ile mutlu ve başarılı olmayı hak eder.

Evet bayanlar. Silkelenme zamanı geldi. Gevşeyin ve biraz gerçekçi olun. Kendiniz olarak sadece kendi hayatınızı yaşayın. Hiç kimsenin ama hiç kimsenin başta erkeklerin hayatınızı mahvetmesine asla izin vermeyin.

* 2009 Milliyet blog ve Burç Gazetesi’nde yayınlandı

 

About Şeyda Elif GÜVEN