Notice: Undefined offset: 0 in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-includes\capabilities.php on line 1106

Bu gidişin adı da Aysun olsun


Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Araya kilometreler girince “bitmez” dediğimiz dostluklar bitiyormuş. Yeni insanlar biriktiriyoruz artık. Sonra bu şehirden de gidiş olacak, yine bitecek, yenisi başlayacak. Hiçbirşeyi bilemediğimiz gibi bunları da bilemeyeceğiz. 

Hep diyordum ya bir gidiş gelir gözümün önüne ara sıra diye. Yine bir gidiş var hayatımdan. Tek farkı bu gidiş temelli değil. Gidenlerin arkasından bakmaya alıştım ama bu gidişe alışmak istemiyorum. “Gitmek, yoksun, o zamanlar” bu kelimeler şimdi ne kadar soğuk geliyor. Hayatımda ne kadar çok gidişler olduysa da “gitmek” fiiline bir türlü ısınamadım.

Gözüne baktığınız anda ne demek istediğinizi bilen, aynı anda aynı cümleyi kurabilen(kelime demiyorum yalnız cümle, bildiğiniz uzun cümleyi), sevincinizi paylaşmayı bildiği gibi acınızı da paylaşabilen kişilere ne denir?

Benim için bunun adı AYSUN.

BU ŞEHİR ANLAMSIZ GELECEK ŞİMDİ

Bir şehre anlam katan orada yaşadıklarınızdır. Acı da olsa tatlı da olsa. Her köşesinde bir anınız vardır. Bir gün oyuncular gider belki de değişir ve sadece siz kalırsınız o şehirde. O zaman o anlamını yitirir şehir. Bu şehre anlam katan herkesin kuzenim diye bildiği ama kuzenim olmayan yıllarca beraber yaşarken bir gün birbirimize benzediğimizi fark ettiğim dostum Aysun. İşin garip tarafı yıllarca birlikte yaşadığınız kişiyle bir gün akraba olduğunuzu da öğrenmeniz. Duyanlar kardeş olmadığınıza şükredin diyerek espiri bile yapıyor.

İnsanlar bizi gördüklerinde akraba mısınız siz diye sorarlardı. Aynı anda aynı şeyi düşünür, aynı cümleyi kurardık. Bir gün pazara alışveriş yapmaya giderken hazırlanıp odadan çıktığımızda üzerimizde aynı bluzların olduğunu gördük. O şekilde de pazara gittiğimizde herkes bize bakıyordu. Bu sadece en küçük örnek hayatımıza dair.

“NERDE “DİYENLERE NE DİYECEĞİM?

Her yere beraber gittiğimiz için ayrı ayrı gittiğimizde oradakiler olmayanımızı sorardı “nerde” diye. Şimdi sen yoksun ya( bu kelime ne de soğuk geldi bana) herkes seni bana soracak. İyi de sen yoksan Viva’da kahvaltı yapmanın, Hayal’de tekila içmenin, Acıktım’da tost yemenin, sert kahve içmenin, noodle yemenin anlamı olmayacak. Elmalı nargileyi tek başıma nasıl bitireceğim? Yeni bir yer açıldığı zaman tek başıma mı test edeceğim?Kuaföre yalnız mı gideceğim?

Eskişehir’in anlamı sensin. Sen yoksan bu şehir de anlamsız.

Aslında bakarsanız önemli olan dostlukları bitirmemek. Bu şehirde bu dostluğu yaşayamayacağız ama yüreğimizde yaşayacaktır. Bundan eminim. Daha öncesinde sizi ayırmaya çalıştıklarında bile ayrılmadıysanız şehirler mi ayıracak sizi? Dostluğunuzu test etmek için işte size bir yol daha değil mi? Araya kilometreler girmesin. Paylaşılanlar azalmış gibi görünse de sevgi hiç azalmamalı.

* 2008′de yazıldığında temelli olmayan gidiş temelli oldu. Şimdi ne Eskişehirdeyim ne de Aysun var hayatımda. Bu yazıda öylece kalsın burada.

 

About Şeyda Elif GÜVEN