Yeni Medya Düzeni Konferansı’ndan notlar

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen Yeni Medya Düzeni konferansındaydım.

 

Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen’in yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan konferansta Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, DFJ Network kurucu ortağı ve yöneticisi Tim Draper, Alibaba.com başkan yardımcısı Brian A. Wong, Perfect World Entertainment CEO’su Alan Chen, Yazar,teknoloji ve oyun kuramcısı Tom Chatfield ve Wikileaks kurucusu Julian Assange konuşmacı olarak katıldı.Tüm gün süren konferans hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

İşte o konferanstan notlarım:

  • Wikipedia’nın projelerinden bahseden Jimmy Wales, siteye 270 dilde 16 milyonun üzerinde giriş yapıldığını söyledi. En çok giriş yapılan dil İtalyancadan olurken Türkiye’de 170 bin giriş yapılmış. Çin’de wikipedia’nın 5 yıl boyunca yasaklı olduğunu belirten Wales, Türkiye’de daha çok giriş yapılması gerektiğini dile getirdi. Siteyi daha çok lise öğrencilerinin kullandığına dikkat çeken Wales, kadınların sitede aha aktif olmasını istiyor.
  • Video konferans ile konuşma yapan Tim Draper’in konuşmasından başlarda sıkıldığımı söyleyebilirim. Çünkü ben network olayından sıkılıyorum. Söyledikleri iyiydi kötü değildi ama ben diğerleri gibi çok beğendiğim söylenemez. Beğendiğim yanı gençlere yatırım yapmış olmaları. İnternete “ücretsiz hotmail’e sahip olun” diyerek nasıl reklam verdiğini anlatan Draper, postanenin yerini hotmail’in, kütüphanenin yerini google’ın, mahalle kavramının da yerini facebook’a bıraktığını söyledi. Değişimlerin inanılmaz fırsatları beraber getirdiğini ifade eden Draper, “Sıradışı, vizyoner birşey yapın. 10 insandan 9’unun delilik diyebileceği işler yapın” dedi ve  uzun süredir varolan birşeyi değiştirin öğüdünü verdi. Bu sözleri hoşuma gitti ve işimle ilgili ilginç fikirler üretmeye oradayken başladım diyebilirim. Tim Draper’in konuşması sırasında ilginç bir olayda gerçekleşti. Türk girişimci soru sormak için ayağa kalktığında üzerinde kendi kurduğu sitenin  isminin yazılı olduğu Chooseclick.com” t-shirt vardı ve sitesi konusunda ondan destek istedi.
  • “Açıl susam açıl” mantığında kurulan alibaba.com 1999 yılında 18 kişiyle kurulmuş, bugün 4 bin çalışanıyla dünya genelinde 70 ofisten hizmet veriyor. Sitenin 240 farklı ülkeden 69 milyon kullanıcısı var. Brian Wong, Türkiye’deki facebook kullanıcılarının çok canlı olduğunu söyledi ve pazarlamayı sosyal medya üzerinden yapmamız gerektiği hususunda öneride bulundu. Hatta billboard satın almaktan daha mantıklı olduğunu belirten Wong, “facebook ve twitter’da kendinizi tanıtın. Özelliklede arkadaşlarınızın öneride bulunmasını sağlayın. Bu güvenirliği arttıracaktır” dedi.
  • Bilgi Üniversitesi akademisyenlerinden Levent Erden’in sorularını yanıtlayan Alan Chen, sanal oyun pazarlarından, oyun sitelerini reklam verenlerin nasıl kullanabileceğinden bahsederken reklam verenlerin sosyal medya oyunlarını oynayanlara yönelmeleri gerektiğini söyledi. Hilton’un Perfect World ile sanal ortamda 5 yıldızlı otel inşa etme fikrinin ortaya çıkışını anlatan Chen, online oyunların yeni nesil için önemi ve geleceğe dair öngörülerini aktardı.
  • Tom Chatfield, “Hayatım medya olur” diyerek söze başlarken internetle beraber ortaya çıkan sanal kimlikleri ve değişen medyayı nasıl anlayabileceğimizden bahsetti. 1999 yılında insanlar 6 saat 21 dakikasını internette geçirirken 2009’da 7 saat 38 dakika ve şimdi 10 saat 45 dakikasını internet başında geçirdiğini söyleyen Chatfield, “İnsanlar prize bağlanmış durumda” yorumunu yaptı. Haksızda sayılmaz hani. İnternet başında geçirilen zaman arttıkça yeni bir pazarda oluşmuş oldu. Dikkat ederseniz nüfus artsada gazetelerin tirajları artmıyor. Hep aynı yerinde sayan gazetelerin rakibi internet oldu. Bu nedenledir ki firmalar internet reklamına daha çok önem verir oldu.
  • Ve konferansın ilgi gören bir başka ismi Wikileaks kurucusu Julian Assange oldu. Ev hapsinde olduğu için video konferansla katılan Assange, uzun sure alkış alınca gösterilen ilgi karşısında gözyaşlarını tutamadı.  Assange’a başlarda Oğuz Haksever soru sordu ve daha sonrada katılımcılardan sorular geldi. Bu da programın umulduğundan daha uzun sürmesine neden oldu. Konuşmasında Türk medyasının Batı medyasından daha cesur olduğunu ifade eden Assange, Türk medyasının batıya nazaran daha tutarlı ve güçlü olduğunu söyledi. Wikilieaks belgeleri konusunda evet cesur olabilir ama birçok konuda aynı cesareti gösterdiğini şahsen düşünmüyorum. Zira satılmış gazeteler var. Gaziantep’in 40 yıl önce kurulmuş bir gazetesi var. Şimdiki adı Ekspress, önceki adı Özgür Gaziantep. O gazetenin eski sloganı şu şekildeydi: “Gazeteleri halk yazdırır, gazeteciler yazar.” Şimdi bu slogana baktığınızda aynı şeyi görebiliyor musunuz? Ben göremediğim için Assange’ın Türk basını hakkındaki görüşüne katılmıyorum.
  • Konuşmasının devamında “Kurtlar Vadisi” filmini seyrettiğini söyleyen Assange, “Gerçek olabilecek çelişkili bir filmdi” yorumunu yaptı ve filmin çok kötü çekildiğini söyledi. Wikileaks belgeleri konusunda “Başarılı olduk ama çok acı çektik” yorumunu yaptı. Yeni medya ve cesaretle insanların çok iyi organize olduğunu söyleyen Assange, Arap baharını örnek verdi. Assange, “Tarihteki reformlara bakın, küçük şeylerlebaşlıyor” dedi. Amerika’nın Türkiye’deki etkisini korumak için hassas davrandığını dile getiren Assange, bir oda dolusu kitap kadar Türkiye hakkında belge olduğunu, Türkiye ile ilgili diplomatik dalganın 2004-2010 yıllarını kapsadığını söyledi. Amerika tarafından Türkiye’nin (jeopolitik anlamda geçiş noktası olması nedeniyle) bölgesel güç olarak görüldüğünü belirtirken, Amerika’nın Türkiye’yi araç olarak gördüğünü ifade etti. Assange, “Özellikle Ortadoğu’yu etkileyebilecek çok önemli bir cihaz Türkiye. Türkiye’nin politik anlamdaki bu gücü İsrail’de alarm etkisi yaratıyor. Bu nedenle Türkiye emin adımlarla doğru yolda ilerliyor” diye konuştu.

 

*Konferans 5 Ekim 2011′de düzenlendi ve ben yorumumu yazmakta geciktiğim için kusura bakmayın. Konferans fotoğraflarına bakmak için bu linke tıklayabilirsiniz:  http://www.sevgilihayyam.com/elifin-objektifi?album=5&cover=0&occur=1

 

About Şeyda Elif GÜVEN