O KONSER SENİN BU TİYATRO BENİM

Gaziantep denilince akla ilk gelen mutfağı ve tarihi olsada bu şehirde sosyal hayat görmezden gelinemeyecek kadar çok. O konser senin, bu tiyatro benim diyerek bazen bedava, bazen de bedevadan az pahalıya vakit geçirebilirsiniz.


Gaziantep’te yapacak birşey bulamayan, sosyal hayatın olmadığından yakınanlar varken o sinema senin, bu tiyatro benim diye dolaşan ben, artık kendime hayret eder oldum. Sosyal yaşamın dibine vuruyorum diyebilirim hatta :)

Artık arkadaşlar arayıp sinemada, tiyatroda ne olduğunu soruyor, aradığı kitabı nasıl bulacağı hakkında benden bilgi alıyor.

Madem öyle bakalım Gaziantep sosyal yaşamında neler varmış?

Sanko Park içerisindeki Avşar sinemalarıyla M1 Tepe’de bulunan Nakıb Ali sinemaları Gazianteplinin en çok tercih ettiği sinemalar. Özellikle Nakıb Ali, şehrin en eski, bildiğim kadarıyla ilk sineması. Bu sinemaların dışında birkaç sinema daha var. Ve sinema biletleri 9 liradan satılıyor. Yeni çıkan filmler bazen aynı anda burada olurken bazende birkaç gün sonra sinemada yerini alıyor.

Adını ünlü şair, yazar ve düşünce adamı olan Onat Kutlar’dan alan tiyatro sahnesinde hem Gaziantep Devlet Tiyatrosu hem de Şehir Tiyatrosu’nun oyunları sahneleniyor. Aynı zamanda özel tiyatro ve konserlerde burada verilmekte.

Geçtiğimiz hafta İstanbul Komedi Oyuncularının “Aşka olan meyilim senin yüzünden” adlı oyun özel bir organizasyonla sahnelenirken, Ocak ayı içerisinde İclal Aydın’ın Emanetçi ve “Yalan içinde yalan” adlı bir başka oyun da sahnelenmişti.

HEM DEVLET HEM DE ŞEHİT TİYATROSU VAR

Özel organizasyonların yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’de düzenlediği programlarla ünlü sanatçıları halkla buluşturuyor. Gazianteplilerin şanslı olduğu bir başka nokta ise şehirde bulunan fahri konsoloslar. Birçok ülkenin fahri konsolosu sanata değer veriyor. Onat Kutlar sahnesinde Viyana Orkestrasını, Caz konserlerini görmeniz birazda bu yüzden diyebilirim. Üstelik bu tarz programlarda sadece önceden rezervasyon yaptırmanız yeterli. Birçok konser ücretsiz yapılırken, tiyatrolar bedavadan biraz pahalı. Mesela bu ay İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun bir eseri olan “Kendi kendine konuşmaktır aşk” adlı oyununun öğrenci bileti 2 lira, tam bileti 4 liradan satıldı. Özel organizasyon olan “Aşka olan meyilim senin yüzünden” oyununda ön koltuklar 30 lira, arka koltuklar 20 liradan satılmıştı. En pahalı program bu olurken birde Şehir Tiyatrosu’nda Salı akşamları ücretsiz olan oyunlar var. Yine özel organizasyonlarla Bayazhan’da Latin gecesinede katılmıştım.

Bayazhan gibi, Ömer Ersoy Kültür Merkezi gibi yerlerde yapılan latin gecesi ya da caz konseri birbaşka güzel oluyor. Özelliklede Ömer Ersoy’da ( Eski bir kilise) caz dinlemek çok çok farklı ve güzel. Ortam beni büyülüyor diyebilirim. (Bir de kilisenin adını değiştrip Ömer Ersoy demeselermiş daha güzel olacakmış ya, neyse..) Gaziantep’te caz konseri yada Latin gecesinin olduğunu duyan arkadaşlarım şaşırıyor. İlk sıralar bende şaşırmış hatta konserlere gelen tipleri inceliyordum: “acaba gerçekten cazdan anlıyor mu” diye. Yanılmışım. Gerçekten caz dinleyen bir kesim var, tıpkı her şehirde olduğu gibi. Gaziantep deyip yabana atmamak lazımmış. Aslında hata bende de değil, beni bu şekilde düşünmeye itenlerde. Sonuçta Gaziantep denilince akla ilk gelen mutfağı ve tarihi oluyor. Bunun dışında da bir hayat olduğunu, yaşanılabilir bir şehir olduğunu dışarıdan gelenlere özellikle göstermek gerektiğini düşünüyorum. Kaldı ki 2 liraya tiyatroya, 9 liraya sinemaya, ücretsiz caz konserine gitme olanaklarının olduğu şehirde yapacak birşey bulamıyorsanız aslında sanatla alakanız yok demektir.

 

3 BÜYÜK KİTAPÇI, BİRÇOK SAHAF GÖRMEK MÜMKÜN

D&R, N&T ve YKY’nın kitapevlerinin yanı sıra Bey Mahallesi sokaklarında sahafları bulunan şehirde aradığınız birçok kitabıda bulmanız mümkün. Ocak ayının ilk haftası açılan YKY, her zamanki gibi indirimler var. YKY, sadece pazar günleri kapalı olurken Sanko Park Alışveriş Merkezi’nde bulunan D&R ve N&T mağazaları alışveriş merkeziyle birlikte açılıp, kapanıyor.

Konser, tiyatro, sinema, kitap…Kısacası istediğim herşey aslında Gaziantep’de var. Fakat ilginç olan pazar günleri en fazla sinemaya yada kitapçıya gidebiliyor olmanız. Çünkü Gaziantepliler pazar günü nedense konser ve tiyatroya gitmiyor. Gaziantepli olmayanlarda sinemayı tercih ediyor. Tiyatro ve konserlerin yapıldığı günler Salı ve Perşembe akşamları. En fazla Salı ve Perşembe’nin haricinde Cumartesi akşamları Bayazhan’da konserler olur. En güzel konser ve oyunların oynandığı akşamlarda (salı-perşembe) ne yazık ki Yüksek Lisans dersleri olduğundan ne akademisyenler nede öğrenciler katılabiliyor. Yapılan organizasyonlarda sadece Gazianteplileri değil, Gaziantep’te yaşayanları düşünerek planlama yapmak daha mantıklı olacaktır kanaatindeyim.

Son olarak yapılan etkinliklerden haberdar olmak için mail bültenlerine (Belediye’nin kültür şubesi, Bayazhan vs) abone olabilir, facebook’tan yada web sitesinden “anteporg’u” takip edebilirsiniz. Aynı şekilde üniversitelerden yapılan etkinliklerle alakalı bülten isteyebilirsiniz. Bu şekildede yapılan konferans ve söyleşilerden haberdar olabilirsiniz.

Gaziantep’e ilk geldiğimde hiçbirşeyden haberim yokken şimdi programları takip ediyorsam birazda bu bültenlerle oldu diyebilirim. Aslında insan yeterki eğlenmek istesin, yapacak çok şey var. Hiç birşey bulamadınız beni takip edin yeter J

İyi eğlenceler.

 

*Bir dahaki yazıda spordan, kafelere, müzelerden parklara gidebileceğiniz yerleri sizlerle paylaşacağım. Hayat devam ediyor…

 

About Şeyda Elif GÜVEN