Notice: Undefined offset: 0 in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-includes\capabilities.php on line 1106

Havada kitap mı?


Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Notice: Undefined index: autoshow in C:\vhosts\sevgilihayyam.com\httpdocs\wp-content\plugins\wp-favorite-posts\wp-favorite-posts.php on line 442

Şuan Finlandiya’da uygulaması devam eden ve Türkiye’de ilk defa Zirve Üniversitesi’nde başlayan  “Kitap Değişim Programı” ile amaç hem kitap okuma alışkalığını arttırmak hem de sosyalleşmeyi sağlamak.

Kitap değişim projesinin mimarları

 

İlk defa Finlandiya’da uygulanan, Türkiye’de ise Zirve Üniversitesi’nde ilk defa uygulanmaya başlatılan “Kitap Değişim Programı” ile kitaplar havada değişecek.

Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rıza Ülker koordinatörlüğünde İngilizce Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencileri “Bir kitap al, bin kitap oku” sloganıyla yeni bir projeye imza attı.

Finlandiya’da havada kitap değişim programıyla insanlar okudukları kitabı parkta, kafede bırakıp gidiyorlar. Bırakırken de içerisine “Bu kitabı okudum beğendim. Siz de bu kitabı okuduktan sonra lütfen bir yere bırakın” yazıyorlar. Benzer bir uygulamayı Zirve öğrencileri arasında başlatan Eğitim Fakültesi’nin amacı hem kitap okuma alışkanlığını arttırmak hem de öğrencilerin daha fazla sosyalleşmesini sağlamak.

TÜRKİYE’DE İLK

“Zirve Öğrenci Kitap Değişim Programı” için ilk etapta bir site kuruldu. Şimdilik üyelerinin Zirve Üniversitesi öğrencileri olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Rıza Ülker, projenin sonrasında Gaziantep geneline yayılacağını söyledi. Proje hakkında konuşan Ülker, “ Projemizin sosyal yönü var. Öğrencilerimiz farklı fakültelerden öğrencilerle tanışacak, paylaşımda bulunacak. Kitabı okuyan öğrenci kampüste 2 haftada bir birileriyle tanışmış olacak. Koordinasyonu sağlamak için kurduğumuz web sayfasına önce üye oluyorsunuz sonra okuduğunuz en az bir kitabı getirerek üyeliğinizi aktif hale getiriyorsunuz. Sitede aktif olmak üyelik şartlarından biri. Web sayfamız üzerinden okuduğunuz kitaplar hakkında yorum yapabilir, yapılan yorumlar doğrultusunda kitap seçimi yapabilirsiniz” dedi.

Kitabı okumak için web sayfasından sıraya giren öğrencinin kaç kitap okuduğu site üzerinden takip edilerek belli dönemlerde hediyeler verilecek. Kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarının yanı sıra romanlarında olacağını dile getiren Ülker, aynı zamanda yazarlarla buluşma günleri yapacaklarını söyledi.

Projenin web sitesini hazırlayan İngilizce Öğretmenliği birinci sınıf öğrencisi Rıdvan Karataş, böyle güzel bir projede yer almış olmaktan mutlu olduğunu, siteyi hazırlamak için günlerce çalışma yaptığını dile getirdi. Site yöneticilerinden olan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birinci sınıf öğrencisi Zeynep Taş, projenin mimarı Eğitim Fakültesi olsada bu projenin tüm Zirvelilerin olduğunu, her bölümden birer temsilci belirleneceğini söyledi.

Proje hakkında açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Adnan Kısa, “ Şuana kadar kayıtlı 31 kitabımız oldu. 6 bin 598 sayfa kitap okundu. Bu sayı zamanla daha da artacaktır. Kayıtlı öğrenci sayımız ise 53. Projemiz çok yeni ve “Zirve kitap okuyor” diyerek sayımız gün geçtikçe artacaktır. Zirve’de başlayan projemizin tüm Türkiye’de olması temennimiz” şeklinde konuştu.

Ayrıntılı bilgi almak ve üye olmak için www.zirvebookswap.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

About Şeyda Elif GÜVEN