Medya Okulu’na gidiyorum

Medya Derneği ve Şehir Üniversitesi işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Medya Okulu’na katılacağım.

Kabul yazısını geçtiğimiz hafta aldım ve hemen kaydımı yaptırdım. 6 hafta boyunca Cumartesi günleri Gaziantep’den İstanbul’a gidip geleceğim. 6 hafta İstanbul-Gaziantep arası yaşayacağım. 31 Mart Cumartesi günü ilk dersimi alacağım ve 12 Mayıs Cumartesi günü mezun olacağım. (İstanbul uzak değil mi, nasıl yapacaksın diyen çok insan oldu. Ama Gaziantep-İstanbul arası bir kuş uçumu mesafesinde. Sabahları gidip, akşamları döneceğim. İnsanın karşısına fırsat kaç defa çıkar? Bunu değerlendirmeliydim.)

Dersler Şehir Üniversitesi’nde yapılacak. Eğitim boyunca farklı farklı gazeteciler bilgilerini bizimle paylaşacak. Eyüp Can, Hasan Bülent Kahraman, Yonca Poyraz, Ergun Babahan, Cemil Ertem diye uzayan bir liste geldi karşıma. Alanında gerçekten başarılı olan bu isimlerden öğreneceklerim için şimdiden heyecanlanmadım dersem yalan olur. (Her hafta öğrendiklerimi burada sizinle paylaşacağım.)

Ders programını beğendim ama en çok beğendiğim şey yazacağımız haberler oldu. Medya Okulu gazetesi için 25 haber konusu belirlenmiş. Belirlenen konuların çoğu bildik konular ve daha çok İstanbulluların yapabileceği tarzda. Ben 25 konunun içerisinden “Büyükşehirlerde kentsel dönüşüm” konusunun yanı sıra “Suriyeli mülteciler” konusunu belirledim. Suriyeli mülteciler konusu listede olmayan bir konuydu ve ben ekledim. Çünkü Gaziantep’de olmanın avantajını kullanmak istedim. Malum Kilis ve İslahiye’de sayıları gün geçtikçe artan Suriyeli mülteciler var. Onlarla ilgili birşeyler hazırlamak istedim. “Büyükşehirlerde kentsel dönüşüm” konusunu öneren Zirve Üniversitesi’nden hocam İsa Afacan ve Bezen Balamir Coşkun oldu. Bu konuyla ilgili ilginç rakamlarıda paylaşınca “neden olmasın” dedim. 4 hafta içerisinde bu haberleri hazırlamış olmamız gerekiyor. Bakalım nasıl birşey olacak? Sonrasında bu gazete mezuniyette dağıtılacak.

6 haftalık eğitimin sadece birine katılamayacağım. Verimli, güzel bir eğitim olacağı kanaatindeyim. Eğitimle ilgili paylaşımlarımı buradan ve @sevgilihayyam twitter adresimden #MedyaOkulu hashtag ile paylaşacağım.

 

About Şeyda Elif GÜVEN